Livorno
Pair of steel sun loungers
Discover the Livorno garden chairs, practical and super beautiful! With their textilene seat, they are very comfortable, perfect for reading for hours in your garden or enjoying a snack with friends. Foldable, they store away in the blink of an eye to save space. The slightly inclined backrest offers you an ideal position to relax after a busy day. You can tilt the backrest in 3 positions for even more comfort.
Package 1: L 126 x l 58 x h 11 cm - 8.7 kg
Instruction manual
| Type | Deck chair |
| Number of seats | 2 |
| Material | Textilene |
| Fabric material | Textilene |
| Frame material | Steel |
| Colour | Anthracite |
| Frame colour | Anthracite |
| Foldable | Yes |
| Tiltable | Yes |
| Stackable | No |
| Seat height | 45 cm |
| Weight | 3,7 kg |
| Maximum weight supported | 110kg per seat |
| Contains wood | No |
| Assembly | Supplied assembled in packaging |
| Use | Outdoor |
| Warranty period | 2 years |
| Dimensions | 83 x 88 x 95 cm |
| Dimensions once folded. | 120 x 55 cm |
| File size | 52 x 40 / 37 / 33 depending on the angle |
| Seat height | 45 cm |
| Plastic feet | 4 |
| Diameter of the pipes | 19 mm |
| Type of textileno | 2 x 1 |
Package 1: L 126 x l 58 x h 11 cm - 8.7 kg
Instruction manual