Kuba
Wood effect sideboard 3 doors 160cm
Refresh your interior with the Kuba sideboard. Its contemporary style and lovely wood effect instantly add a warm and modern touch to your interior. It easily finds its place in your living room or dining room, bringing that little extra soul that feels good. Behind its three doors, six well-thought-out compartments await your dishes, everyday objects, or treasures to be discreetly stored. Practical, elegant, it simplifies life while making your space more harmonious. Just place a plant, some candles, and photo frames on it to give the room a new look, naturally.
Package 1: L 81.5 x l 59.7 x h 19.5 cm - 26.3 kg
Package 2: L 171.7 x l 47.7 x h 10.8 cm - 26.05 kg
| Type | Low sideboard |
| Style | Contemporary |
| Material | MDF and particle board |
| Table top material | MDF |
| Underframe | Particle board |
| Colour | Natural |
| Number of shelves | 3 |
| Number of doors | 3 |
| Maximum weight supported | 155 kg |
| Contains wood | Yes |
| Warranty period | 2 years |
| Use | Indoor |
| Length | 160 cm |
| Dimensions | L 160 x W 43 x H 75 cm |
| Table dimensions | L 160 x W 43 x T 1.5 cm |
| Door dimensions | W 52.7 x H 70 cm |
| Dimensions shelf | L 51 x D 39.8 cm (x2) / L 52 x D 39.8 cm (x1) |
| Height between the shelves | 32.5 cm |
| Foot height | 5 cm |
| Maximum supported weight | Platform: 80 kg / Per shelf: 15 kg |
Package 1: L 81.5 x l 59.7 x h 19.5 cm - 26.3 kg
Package 2: L 171.7 x l 47.7 x h 10.8 cm - 26.05 kg