Kuba
Wood effect bedside table 2 drawers (set of 2)
Kuba are the bedside tables that combine style and softness, all in simplicity. Their contemporary look and lovely wood effect bring a real touch of warmth to the bedroom. Their two discreet drawers, without visible handles, keep your small treasures neatly stored without disturbing the harmony of the whole. They adapt to all decor themes and easily find their place, even in the most compact spaces. A piece of furniture full of charm, discreet yet so practical, that you adopt without hesitation.
Package 1: L 52.5 x l 49 x h 29 cm - 26.9 kg
Instruction manual
| Type | Bedside table |
| Style | Contemporary |
| Contains wood | Yes |
| Material | MDF and particle board |
| Table top material | MDF |
| Underframe | Particle board |
| Colour | Natural |
| Quantity | Set of 2 |
| Number of drawers | 2 |
| Weight | 12,5 kg |
| Maximum weight supported | 100 kg |
| Use | Indoor |
| Warranty period | 2 years |
| Assembly | The product is very easy to assemble, instructions supplied |
| With drawer | Yes |
| Dimensions | W 42 x D 38 x H 48 cm |
| Dimensions table | L 42 x W 38 x D : 1.5 cm |
| Drawer dimensions (outside) | W 39 x H 21.5 cm |
| Drawer dimensions (interior) | L 34 x D 28.7 x H 11.5 cm |
| Height of the feet | 5 cm |
| Maximum supported weight | Tabletop: 80 kg / Per drawer: 10 kg |
Package 1: L 52.5 x l 49 x h 29 cm - 26.9 kg
Instruction manual