Edgar
Wood-effect children's bedside table, white
IKEDBESIDENAT
£49.00
Including £1.10 ecotax.
Back soon
Notify me when this product is next available.
1 drawer
1 shelf
Child-friendly
Warranty 2 years
Customer service here to help you
Edgar
IKEDBESIDENAT
£49.00
Including £1.10 ecotax.
Back soon
Notify me when this product is next available.
1 drawer
1 shelf
Child-friendly
Warranty 2 years
Customer service here to help you
Edgar
Wood-effect children's bedside table, white
Our EDGAR collection has been designed to delight your children. It is entirely designed in wood and white. We offer a range of furniture to meet all their needs: bed, desk, bookcase and other storage units. The EDGAR range will satisfy all your wishes and bring real harmony to your child's bedroom.
Add a touch of charm and functionality to your child's bedroom with our bedside table. In wood and white tones, it goes perfectly with the bed from the same collection. Featuring a practical drawer and a shelf, this bedside table offers ideal storage space for your child's books, toys or small items. Its meticulous construction and elegant design make it the perfect addition to a welcoming, well-organised nursery. For peaceful nights and tidy mornings.
Package 1: L 46.5 x l 40.5 x h 12.5 cm - 8.4 kg
Instruction manual
| Type | Bedside table |
| Quantity | By unit |
| Material | MDF |
| Underframe | Pine wood |
| Colour | White and Natural |
| Minimum age | 3 years |
| Number of drawers | 1 |
| Maximum weight supported | 13 kg |
| Contains wood | Yes |
| Use | Indoor |
| Warranty period | 2 years |
| Assembly | Supplied assembled in packaging |
| Dimensions | W 40 x D 33 x H 40 cm |
| Door handle material | Pine |
| Tray dimensions | 37.6 x 31.2 cm |
| Internal drawer dimensions | 34.5 x 24 x 10 cm |
| Interior shelf dimensions | 37.6 x 31.2 x 11 cm |
| Maximum drawer weight | 3kg |
| Maximum shelf weight | 5kg |
| Maximum tray weight | 5kg |
| Net weight | 7.15kg |
Package 1: L 46.5 x l 40.5 x h 12.5 cm - 8.4 kg
Instruction manual