Nils
Pair of Scandi-style dining chairs with wooden legs
Scandinavian inspired, our NILS collection has been imagined to become a must-have for your interior. This chair has a very simple design with a beech wood base and a resin shell. The beech wood has been carefully selected to ensure durability and stability. These chairs are sold in sets of 4 and come in several trendy colours.
Design and timeless, the NILS chairs will add a Scandinavian touch to your interior. The solid shell with a cushion in the same colour will ensure comfortable seating. The legs made of European beechwood ensure the stability of the chairs and will bring a touch of warmth to your room. There is no doubt that these NILS chairs will easily make a place around your table to enjoy pleasant moments with family or friends.
Additional information
Do-it-yourself product.
Maintenance: Wipe with a clean cloth soaked in a soap solution. Wipe with a clean dry cloth.
Package 1: L 67 x l 59 x h 33 cm - 10 kg
Instruction manual
| Colour | Grey |
| Type | Chair |
| Style | Contemporary |
| Number of seats | 2 |
| Material | Polypropylene |
| Underframe | Wood |
| Chair backrest material | Plastic |
| Seat height | 42 cm |
| Maximum weight supported | 110 kg |
| Use | Domestic use only |
| Warranty period | 2 years |
Package 1: L 67 x l 59 x h 33 cm - 10 kg
Instruction manual| Seating structure | Polypropylene |
| Legs | Beech wood |
| Cushion covering | 100% polyester and acrylic fabric (120g/m²) |
| Cushion filling | Foam (1.8cm thickness) |
| Chair | L 49 x D 55 x H 81cm |
| Net weight | 4.5 kg (per chair) |