Pondi
Wood effect bedside table with 1 reversible door
The Pondi range plays with shapes and styles to bring an original touch to your interior: furniture made of particle board, equipped with reversible doors with circular patterns, to be switched according to your desires: bedside tables, sideboards, or TV stands, each piece reinvents itself according to your decor.
Want to bring a breeze from elsewhere into your bedroom? The Pondi bedside table is here for that, with its exotic style. What do we love about it? Its reversible door with circular patterns, allowing you to change its look according to your mood. No need for a handle, it opens with a simple press, easy, right? It accommodates both your evening readings and your favorite lamp or essentials to keep by the bed. A charming and super practical little piece of furniture that makes everyday life sweeter... and more beautiful!
Package 1: L 65 x l 47.5 x h 12.8 cm - 10.25 kg
Instruction manual
| Type | Bedside table |
| Shape | Rectangular |
| Style | Exotic |
| Contains wood | Yes |
| Material | Particleboard |
| Frame material | Particle board |
| Underframe | Wooden curves, PVC coating |
| Colour | |
| Weight | 10 kg |
| Use | Indoor |
| Warranty period | 2 years |
| Assembly | The product is very easy to assemble, instructions supplied |
| Dimensions | 15.7 x 11.8 x 22.4 in |
| Shelf dimensions (x1) | 36.7 x 25.7 cm |
| Storage space height | 22 / 23.8 cm |
| Door dimensions | 46,4 x 27,2 cm |
| Dimensions feet (x4) | Ø 9 x 7 cm |
| Maximum supported weight | 5 kg per compartment / 10 kg on the shelf |
Package 1: L 65 x l 47.5 x h 12.8 cm - 10.25 kg
Instruction manual