Pondi
Wood effect bedside table with 1 reversible door
The Pondi range plays with shapes and styles to bring an original touch to your interior: furniture made of particle board, equipped with reversible doors with circular patterns, to be switched according to your desires: bedside tables, sideboards, or TV stands, each piece reinvents itself according to your decor.
Looking for a piece of furniture that is both elegant and functional for your bedroom? The Pondi bedside table will win you over with its modern design and beige colour, which blends easily into any interior. What do we love about it? Its reversible door with circular patterns, which allows you to change the style to suit your mood. With no visible handles, it opens with a simple push for a sleek look and everyday practicality. Perfect for storing your evening reading material, lamp or other essentials you like to keep by your bedside, it combines aesthetics and functionality with simplicity.
Package 1: L 65 x l 47.5 x h 12.8 cm - 10.43 kg
Instruction manual
| Type | Bedside table |
| Shape | Rectangular |
| Style | Modern |
| Contains wood | No |
| Material | Particleboard |
| Frame material | Particle board |
| Underframe | Wooden curves, PVC coating |
| Colour | Beige |
| Weight | 10 kg |
| Use | Indoor |
| Warranty period | 2 years |
| Assembly | The product is very easy to assemble, instructions supplied |
| Dimensions | 15.7 x 11.8 x 22.4 in |
| Shelf dimensions (x1) | 36.7 x 25.7 cm |
| Storage space height | 22 / 23.8 cm |
| Door dimensions | 46,4 x 27,2 cm |
| Dimensions feet (x4) | Ø 9 x 7 cm |
| Maximum supported weight | 5 kg per compartment / 10 kg on the shelf |
Package 1: L 65 x l 47.5 x h 12.8 cm - 10.43 kg
Instruction manual