Etretat
Offset square parasol 3x3m, wood effect pole
The Etretat parasol will fit perfectly in your garden. Its steel structure promises you strength and durability. Its usage is very simple: you just need to open and close it using the handle, and that's it! With its square canopy and beautiful colors, it adds a modern and elegant touch. In addition to providing you with protection from the sun, it will add style to your outdoor space.
Package 1: L 253 x l 36 x h 16 cm - 26.5 kg
Instruction manual
| Type | Cantilever |
| Shape | Square |
| Material | Steel |
| Fabric material | Polyester |
| Frame material | Steel |
| Colour | Beige |
| Frame colour | Wood |
| Size | 3 x 3 m |
| Density | 200 g/m² |
| UV Index | UPF 50 + |
| Tiltable | Yes |
| Weight | 24,2 kg |
| Contains wood | No |
| Use | Outdoor |
| Assembly | The product is very easy to assemble, instructions supplied |
| Warranty period | 2 years |
| Dimensions open canvas | 303 x 294 x 252 / 256 cm |
| Mast | 36 x 18 mm |
| Height of the mast | 252 / 256 cm |
| Opening | Manual with handle |
| Handle height | 150 to 200 cm |
| Feet | 104 x 11 x 6 cm |
| Lestage | 100 kg minimum |
Package 1: L 253 x l 36 x h 16 cm - 26.5 kg
Instruction manual