Pondi
Exotic sideboard wood decor 4 doors 155cm
The Pondi range plays with shapes and styles to bring an original touch to your interior: furniture made of particle board, equipped with reversible doors with circular patterns, to be flipped according to your desires: nightstands, buffet or TV stand, each piece reinvents itself with your decor.
The Pondi storage buffet, with its beige wood effect, brings a warm touch to your interior. Compact and elegant, it blends perfectly with all decoration styles.
The clean lines and soft curves of this piece of furniture are not only aesthetic, they also maximize the storage space inside. The push-open feature is clever and reveals spacious shelves, perfect for storing dishes, books, or decorative objects while keeping your space tidy and elegant.
Its four reversible doors change direction according to your desires: rounded edges turned inward for a cocooning feel, or outward for a bolder look. The Pondi sideboard is the sideboard that blends character and conviviality, with that little something extra that makes all the difference.
Package 1: L 168.5 x l 50 x h 10.5 cm - 24.5 kg
Package 2: L 91 x l 45 x h 17 cm - 18.4 kg
| Type | Low sideboard |
| Shape | Rectangular |
| Style | Modern |
| Material | Particleboard |
| Table top material | Particleboard |
| Underframe | Wooden curves, PVC coating |
| Colour | Beige |
| Number of shelves | 2 |
| Number of doors | 4 |
| Maximum weight supported | 10 kg per shelf (x2) / 10 kg on the tray |
| Contains wood | No |
| Warranty period | 2 years |
| Use | Indoor |
| Dimensions | 155 x 40 x 72 cm |
| Shelf dimensions | 75 x 35.3 cm |
| Height storage space | 28.9 / 29.6 cm |
| Door dimensions (x4) | 59.4 x 35.2 cm |
| Feet Dimensions (x6) | Ø 9 x 7 cm |
Package 1: L 168.5 x l 50 x h 10.5 cm - 24.5 kg
Package 2: L 91 x l 45 x h 17 cm - 18.4 kg