Pondi
Exotic buffet wood effect 2 doors 80cm
The Pondi range plays with shapes and styles to bring an original touch to your interior: furniture made of particleboard, equipped with reversible doors with circular patterns, to be swapped according to your desires: bedside tables, sideboards, or TV stands, each piece reinvents itself according to your decor.
The storage buffet Pondi, with its beige colour, brings a warm note to your interior. Compact and elegant, it blends perfectly with all styles of decoration.
This buffet is designed to marry aesthetics and utility. The two doors in particle panels adorned with a circular pattern create an attractive visual play, while the mango effect recalls the beauty and solidity of natural wood. Perfect for storing your favorite items while adding a unique charm to your space.
Its two reversible doors change direction according to your desires: rounded edges turned inward for a cocoon-like feel, or outward for a bolder look. The Pondi buffet is a blend of character and friendliness, with that little extra something that makes all the difference.
Package 1: L 93.5 x l 49.5 x h 19.2 cm - 23.7 kg
Instruction manual
| Type | Low sideboard |
| Shape | Rectangular |
| Style | Modern |
| Material | Particleboard |
| Table top material | Particleboard |
| Underframe | Wooden curves, PVC coating |
| Colour | Beige |
| Number of shelves | 1 |
| Number of doors | 2 |
| Maximum weight supported | 10 kg per shelf (x2) / 10 kg on the tray |
| Contains wood | No |
| Warranty period | 2 years |
| Use | Indoor |
| Dimensions | 80 x 40 x 72 cm |
| Shelf dimensions | 76.7 x 35.3 cm |
| Storage space height | 28.9 / 29.6 cm |
| Door dimensions | 59.4 x 33.4 cm |
| Foot dimensions | Ø 9 x 7 cm |
Package 1: L 93.5 x l 49.5 x h 19.2 cm - 23.7 kg
Instruction manual