Sora
Children's storage unit staircase 6 storage bins
The Sora storage unit makes your child's room a practical and warm place where every toy has its place effortlessly. Its staircase shape adds a fun touch, and the six colorful bins help maintain great organization, from small figurines to favorite stuffed animals. The wood-effect particle board structure adds softness, while the plastic bins make storage simple and quick. Your children can play freely, easily find their belongings, and enjoy a pleasant and tidy room.
Package 1: L 105 x l 46.5 x h 39 cm - 24.5 kg
Instruction manual
| Type | Storage unit |
| Material | Particleboard |
| Colour | Beige |
| Pantone code | 2312 C |
| Minimum age | 3 years |
| Storage box | 6 |
| Maximum weight supported | 33 kg |
| Weight | 20 kg |
| Contains wood | Yes |
| Use | Indoor |
| Warranty period | 2 years |
| Assembly | The product is very easy to assemble, instructions supplied |
| Anti-tip system | Yes |
| Material of the bins | Plastic |
| Dimensions | 96 x 38.5 x 90 cm |
| Overall dimensions | 37.5 x 29 x 21.7 cm |
| Upper interior dimensions | 34.5 x 26.3 x 20.5 cm |
| Lower interior dimensions | 31 x 23.5 cm |
| Capacity | 15 L |
| Maximum weight supported by the 3 shelves | 9 kg |
| Maximum weight supported by the bins | 4 kg |
Package 1: L 105 x l 46.5 x h 39 cm - 24.5 kg
Instruction manual