Elina
Aluminum garden table 220cm seats 8
ACROSS220WDBG
£369.00
Including £2.52 ecotax.
Back soon
Notify me when this product is next available.
Aluminum frame
Wood-colored tray
Cross legs
Warranty 2 years
Customer service here to help you
Elina
ACROSS220WDBG
£369.00
Including £2.52 ecotax.
Back soon
Notify me when this product is next available.
Aluminum frame
Wood-colored tray
Cross legs
Warranty 2 years
Customer service here to help you
Elina
Aluminum garden table 220cm seats 8
The Elina garden table naturally invites you to gather on your terrace or in your garden. Its large tabletop accommodates up to eight guests for sunny meals, evenings with friends, or simple family moments, always in comfort. The softness of its beige structure and the warmth of its wood-colored top add an elegant and warm touch that harmonizes with all exteriors. Easy to maintain thanks to the aluminum, this table cleans in a flash and allows you to fully enjoy every moment spent outside, in a friendly and relaxed atmosphere.
Additional information:
Find on our site the compatible protective cover to protect your table: T202X123COVER
Package 1: L 227 x l 107 x h 13 cm - 30.2 kg
Instruction manual
| Type | Garden table |
| Shape | Rectangular |
| Foldable | No |
| Number of seats | 8 |
| Number of parts | 1 |
| Chairs included | No |
| Material | Aluminium |
| Pantone code | 14-1107 |
| Colour | Natural |
| Frame colour | Beige |
| Size | 220 cm |
| Table length | 220 cm |
| Table height | 75,5 cm |
| Contains wood | No |
| Weight | 24 kg |
| Assembly | The product is very easy to assemble, instructions supplied |
| Use | Outdoor |
| Warranty period | 2 years |
| Dimensions | 220 x 100 x 75.5 cm |
| Height of the horizontal bar | 70 cm |
| Distance between the legs | 146 cm |
Package 1: L 227 x l 107 x h 13 cm - 30.2 kg
Instruction manual