Silvi
4-seater metal garden furniture set
You'll love lounging on your terrace with this garden set that boasts industrial charm. This set, which includes a sofa and two armchairs, can seat four people. The matching coffee table will allow you to enjoy convivial moments. We love its contemporary lines and sleek style that will add a touch of modernity to your terrace. The Silvi garden set combines a metal frame with robust textilene seating. Its small size makes it perfect for small terraces or balconies.
Package 1: L 143 x l 59 x h 14 cm - 25.2 kg
Instruction manual
| Type | Garden sofa set |
| Shape | Rectangular |
| Adjustable | No |
| Material | Metal |
| Frame material | Metal |
| Seat material | Textilene |
| Colour | Beige |
| Number of seats | 4 |
| Size | 75 cm |
| Seat height | 38 cm |
| Seat depth | 77 cm |
| Table length | 75 cm |
| Maximum weight supported | 110kg per seat |
| Contains wood | No |
| Assembly | The product is very easy to assemble, instructions supplied |
| Use | Outdoor |
| Warranty period | 2 years |
| Table dimensions | 75 x 44 x 41.5 cm - 6 kg |
| Sofa dimensions | 77 x 114 x 76 cm, - 7.1 kg |
| Chair dimensions | 77 x 60 x 76, - 4.6 kg |
| Seat dimensions | 47 x 54.5 cm |
| Armrest width | 2.8 cm |
| Armrest height | 57 cm |
Package 1: L 143 x l 59 x h 14 cm - 25.2 kg
Instruction manual
Warranty
Your product is guaranteed for 2 years from the date of delivery. You can find the terms of this warranty in our legal notices.