Sokol duo
Pair of 1-seater armchairs in boucle fabric
The Sokol modular sofa is the epitome of comfort and adaptability. With foam-padded, fibre-filled back and seat cushions, it offers a luxurious sitting experience. Upholstered in a beautiful taupe bouclé fabric, Sokol's versatile design seamlessly adapts to any space, bringing warmth and sophistication to living rooms and bedrooms alike. Whether placed over a large rug or next to a cosy fireplace, this modular piece offers almost limitless arrangement possibilities. Place the two seats together for a snug, inviting sofa, or separate them to create a welcoming corner.
Cleaning instructions:
For daily cleaning, use a slightly damp cloth.
For stains, use a suitable dry cleaning detergent.
Package 1: L 104 x l 92 x h 75 cm - 14 kg
Package 2: L 104 x l 92 x h 75 cm - 14 kg
| Colour | Khaki |
| Type | Fireside chair |
| Style | Contemporary |
| Number of seats | 2 |
| Removable covers | No |
| Adjustable | Yes |
| Material | Boucle |
| Frame material | Foam |
| Fabric density | 530 g/m² |
| Lining | PU |
| Maximum weight supported | 110 kg |
| Use | Domestic use only |
| Warranty period | 2 years |
| Assembly | The product is very easy to assemble, instructions supplied |
| Weight | 11,4 kg |
| Compressed delivery | Yes |
| Coating grammage | 530 gsm |
| Seat upholstery | Polyurethane foam (28kg/m3) |
| Backrest upholstery | Polyurethane foam (28kg/m3) |
| 2x Fireside chair | W 91 x D 105 x H 72cm |
| Seat | W 91 x D 60cm |
| Seat height | 35cm |
| Net weight | 9.7kg |
Package 1: L 104 x l 92 x h 75 cm - 14 kg
Package 2: L 104 x l 92 x h 75 cm - 14 kg