Terra
Square steel base for center pole parasol
PUMT25BASESAV
£99.00
Back soon
Notify me when this product is next available.
Designed in steel
Compatible with Ø38 / Ø42 / Ø50cm masts
Clamping knob
Warranty 2 years
Customer service here to help you
Terra
PUMT25BASESAV
£99.00
Back soon
Notify me when this product is next available.
Designed in steel
Compatible with Ø38 / Ø42 / Ø50cm masts
Clamping knob
Warranty 2 years
Customer service here to help you
Terra
Square steel base for center pole parasol
The Terra base combines robustness and simplicity to securely hold your parasol. Its square design adapts to various mast sizes thanks to its three hole diameters, and the tightening knob ensures a stable hold effortlessly. Placed on your terrace, it creates a shaded area for reading or simply enjoying the sun stress-free.
Additional Information:
This base is compatible with our parasols:
PU300
PUHALF
Package 1: L 61.5 x l 61.5 x h 10 cm - 27 kg
Instruction manual
| Type | Parasol base |
| Shape | Square |
| Material | Steel |
| Colour | Khaki Green |
| Diameter | 50 / 42 / 38 mm |
| Weight | 25,8 kg |
| Contains wood | No |
| Use | Outdoor |
| Assembly | Supplied assembled in packaging |
| Warranty period | 2 years |
| Dimensions | 51.7 x 51.7 x 32 cm |
Package 1: L 61.5 x l 61.5 x h 10 cm - 27 kg
Instruction manual