Agathe
Set of 4 stackable plastic garden chairs
Transform your outdoor space with our set of 4 garden chairs featuring a linear design and sturdy plastic frame. Their easy care and light weight make them the perfect choice to liven up your outdoor moments. Brightly coloured to brighten up your garden, these chairs are stackable for practical storage. Simply unpack them and set them up to instantly enjoy their comfort.
Additional information
Also discover the matching armchairs in our catalogue to complete your set in style!
Package 1: L 72 x l 50.5 x h 50.5 cm - 19.2 kg
Instruction manual
| Type | Chair |
| Number of seats | 4 |
| Foldable | No |
| Stackable | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Pantone code | 8335 |
| Colour | Sage Green |
| Seat height | 47 cm |
| Maximum weight supported | 110 kg |
| Assembly | The product is very easy to assemble, instructions supplied |
| Contains wood | No |
| Use | Outdoor |
| Warranty period | 2 years |
| Dimensions | 60 x 48 x 80cm (4.6kg) |
Package 1: L 72 x l 50.5 x h 50.5 cm - 19.2 kg
Instruction manual