Agathe
Set of 4 plastic garden armchairs
Opt for our set of 4 garden armchairs for a modern, functional touch to your outdoor space. Their quality plastic structure (polypropylene) combines linear design, ease of maintenance and sturdiness. We love their pretty, bright colour, which will brighten up your garden. Lightweight and stackable, these chairs offer a practical storage solution. Simply unpack them and they're ready to use. Practical, good-looking chairs to make the most of your time outdoors.
Package 1: L 69 x l 56 x h 54 cm - 24 kg
Instruction manual
| Type | Chair |
| Number of seats | 4 |
| Foldable | No |
| Stackable | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Pantone code | 8335 |
| Colour | Sage Green |
| Seat height | 47 cm |
| Weight | 22 kg |
| Maximum weight supported | 110 kg |
| Assembly | The product is very easy to assemble, instructions supplied |
| Contains wood | No |
| Use | Outdoor |
| Warranty period | 2 years |
| 4x Chair | 58 x 55 x 81cm (5.5kg) |
| Armrest height | 67cm |
Package 1: L 69 x l 56 x h 54 cm - 24 kg
Instruction manual