Florida
Stackable steel garden chair (Set of 2)
MTALINX2AT
£149.00
Including £1.50 ecotax.
Back soon
Notify me when this product is next available.
Steel structure
Easy maintenance
Stackable
Warranty 2 years
Customer service here to help you
Florida
MTALINX2AT
£149.00
Including £1.50 ecotax.
Back soon
Notify me when this product is next available.
Steel structure
Easy maintenance
Stackable
Warranty 2 years
Customer service here to help you
Florida
Stackable steel garden chair (Set of 2)
Are you looking for modern design chairs for your garden? Discover the Florida chairs made of steel, combining strength and durability. Stackable, you can easily store them to save space. As for maintenance, a simple wipe with a cloth is enough to keep them looking brand new! Choose the color you like that perfectly harmonizes with your outdoor decor.
Package 1: L 63 x l 55 x h 85 cm - 12.8 kg
Instruction manual
| Type | Armchair |
| Number of seats | 2 |
| Foldable | No |
| Stackable | Yes |
| Material | Steel |
| Colour | Anthracite |
| Seat height | 41 cm |
| Armrests | Yes |
| Weight | 5,4 kg |
| Maximum weight supported | 110kg per seat |
| Assembly | Supplied assembled in packaging |
| Contains wood | No |
| Use | Outdoor |
| Warranty period | 2 years |
| Dimensions | L 59 x W 53.5 x H 78 cm |
| Folder dimensions | 39 x 41 cm |
| Seat dimensions | 43 x 43 cm |
| Armrest width | 1.6 cm |
| Armrest height | 58 cm |
Package 1: L 63 x l 55 x h 85 cm - 12.8 kg
Instruction manual