Milos
Outdoor kitchen steel and wood decor 2 doors 1 hook L80cm
The Milos range has been designed to create an outdoor kitchen that reflects your style, practical, friendly, and full of flair. These steel furniture pieces can be freely assembled to create a space that suits you, from the simplest to the most complete. The wood-effect countertops add a warm touch that elegantly contrasts with the sturdiness of the structure, while each module is designed to facilitate outdoor preparation and sharing. These modules accompany you daily to enjoy cooking outside, easily organize your space, and savor delightful moments surrounded by loved ones.
This Milos outdoor kitchen module brings a touch of modern warmth to your terrace. Its wood decor countertop provides a practical space for easy meal preparation, while its two front doors allow you to store your utensils and accessories without cluttering the space. The hook keeps your essential tools within reach, making cooking simple and enjoyable. This module transforms your outdoor area into an organized and welcoming space, where every outdoor meal is enjoyed with pleasure and sharing.
Package 1: L 89 x l 80 x h 24 cm - 39 kg
Instruction manual
| Colour | Black |
| Shape | Rectangular |
| Warranty period | 2 years |
| Contains wood | No |
| Material | Steel |
| Worktop surface material | Steel sheet with wood-effect finish |
| Handle material | Steel |
| Type | Outdoor kitchen furniture |
| Front cabinet | 2 doors |
| Number of shelves | 1 |
| Adjustable shelf | No |
| Carrying handle | No |
| Set up | On feet |
| Number of feet | 4 |
| Weight | 33,5 kg |
| Use | Outdoor |
| Range | Milos |
| Assembly | This product is delivered in a kit, with an instruction manual to follow. |
| Dimensions | 80 x 60 x 110 cm |
| Worktop dimensions | 80 x 57.9 x 3 cm (at 87.65 cm from the ground) |
| Handle dimensions | 20 x 2.6 x 2.5 cm |
| Door dimensions | 65.6 x 34.5 x 2 cm |
| Shelf dimensions | 79,5 x 57,7 x 211 cm (at a height of 46,15 cm) |
| Dimensions of the legs | Ø6 x 7.4 cm |
Package 1: L 89 x l 80 x h 24 cm - 39 kg
Instruction manual