James
180cm large slide with water connection
SL180XLGRE
£129.00
Including £0.95 ecotax.
Back soon
Notify me when this product is next available.
Warranty 2 years
Customer service here to help you
James
SL180XLGRE
£129.00
Including £0.95 ecotax.
Back soon
Notify me when this product is next available.
Warranty 2 years
Customer service here to help you
James
180cm large slide with water connection
Favoured by children from an early age for the sliding sensations it offers, the slide is one of their favourite games. Thanks to its long sliding length, the James slide will allow children to have fun while enjoying the outdoors. What's more, to their delight, a hose can be connected to the slide.
James is solid and reliable thanks to its European design. The ladder treads and runner are made of injection-moulded plastic. This makes them extremely robust and rot-proof. To ensure safety and stability, the 1.8 metre long runner and steps are wide.
Additional information
Product to be used under adult supervision
Package 1: L 142 x l 45 x h 30 cm - 7.5 kg
| Type | Slide |
| Recommended age | 1 to 5 years |
| Minimum age | 1 year |
| Maximum age | 5 years |
| Contains wood | No |
| Material | Plastic |
| Colour | Green, Red, Yellow |
| Slide length | 1.8 m |
| Maximum weight supported | 50 kg |
| Weight | 6 kg |
| Use | Domestic use only |
| Assembly | The product is very easy to assemble, instructions supplied |
| Warranty period | 2 years |
| Spare parts availability | Subject to availability |
| Colours of steps | Yellow |
| Structure colour | Red |
| Slide colour | Green |
| Dimensions | L 180 x W 84 x H 110cm |
Package 1: L 142 x l 45 x h 30 cm - 7.5 kg
Standards
CE compliant
Repairability
Spare parts for products for sale on our site are available by contacting customer service. We can provide you with a quotation subject to available stock.
Guarantee
Your product is guaranteed for 2 years from the date of delivery. You can find the conditions of this guarantee in our legal notice.