Soho
Set of 2 industrial bedside tables, 1 door
These bedside tables in cold-rolled steel will bring an industrial touch to your bedroom. We love its modern and trendy style. Its storage makes it an ideal piece of furniture for storing books and personal belongings. Its meticulous design and contemporary look make it a perfect addition to an inviting and well-organized adult or child's bedroom.
Give us their first name and their birthday, and voilà, surprises just for them all year round! Bonus: a €10 code to spend on our children's products, because little pleasures are even better at mini prices!
Package 1: L 46 x l 56 x h 14.5 cm - 6.4 kg
Package 2: L 46 x l 56 x h 14.5 cm - 6.4 kg
| Type | Bedside table |
| Style | Industrial |
| Quantity | Set of 2 |
| Material | Acier (laminé à froid) |
| Handle material | Aluminium |
| Screw material | Metal |
| Colour | Beige |
| Pantone code | 13-0907 |
| Number of doors | 1 |
| Reversible door | No |
| Adjustable | Yes |
| Number of feet | 4 |
| Anti-slip | Yes |
| Feet-height | 10 cm |
| Space between feet | 28 cm |
| Maximum weight supported | 10 kg |
| Weight | 5,4 kg |
| Contains wood | No |
| Use | Indoor |
| Warranty period | 2 years |
| Assembly | The product is very easy to assemble, instructions supplied |
| Dimensions | L 38 x W 38 x H 57 cm |
| Internal dimensions | W 35.5 x D 37.5 x H 38.5 cm |
| Door dimensions | W 32.5 x H 39.5 cm |
| Handle dimensions | L 10 x P 3 cm |
| Dimensions feet | L 5 x W 5 x H 10 cm |
Package 1: L 46 x l 56 x h 14.5 cm - 6.4 kg
Package 2: L 46 x l 56 x h 14.5 cm - 6.4 kg