Cleo
Foldable children's sofa bed corduroy
The Cleo sofa bed is a real favourite that is sure to charm you. Its irresistibly soft corduroy fabric will envelop your child in a warm and soothing cocoon. Whether it's for playing, reading or relaxing, the sofa's soft seat ensures optimal comfort, allowing your little one to settle in comfortably and enjoy their favourite activities to the full. But that's not all! With surprising ease, the Cleo sofa bed unfolds in the blink of an eye to transform into a cosy bed, perfect for memorable sleepovers. Practical and attractive, the Cleo sofa bed is the ideal ally for creating a fun and cosy space in your child's bedroom!
Package 1: L 91 x l 56 x h 46 cm - 11.5 kg
Instruction manual
| Type | Sofa |
| Style | Contemporary |
| Material | Corduroy |
| Colour | Cream |
| Minimum age | 3 years |
| Number of seats | 2 |
| Seat height | 26 cm |
| Removable covers | No |
| Contains wood | No |
| Use | Indoor |
| Warranty period | 2 years |
| Assembly | Supplied assembled in packaging |
| Dimensions | L 90 x P 43 x H 51,5 cm |
| Dimensions when unfolded | 90 x 113,5 x 51,5 cm |
| Backrest dimensions | 90 x 25 cm |
| Armrest dimensions | 33 x 12,5 cm |
| Seat density | 28D / épaisseur 7 cm |
| Seating surface | 64 x 35 cm |
| Seat height | 26 cm (without armrests) |
| Folding | Yes |
| Weight | 9,03 kg |
Package 1: L 91 x l 56 x h 46 cm - 11.5 kg
Instruction manual