Clem
Rocking fawn for children
IKROPSFAWN
£89.00
Including £0.76 ecotax.
Back soon
Notify me when this product is next available.
Comfort
Type of wood: poplar wood
Soft to the touch
Very stable
Warranty 2 years
Customer service here to help you
Clem
IKROPSFAWN
£89.00
Including £0.76 ecotax.
Back soon
Notify me when this product is next available.
Comfort
Type of wood: poplar wood
Soft to the touch
Very stable
Warranty 2 years
Customer service here to help you
Clem
Rocking fawn for children
This rocking fawn is perfect for little adventurers from 12 months. Designed to combine comfort and safety, it invites your child on a gentle journey to imaginary lands.
Thanks to its high-quality materials, it is both sturdy and soft, guaranteeing optimum comfort for your child. The steel structure ensures flawless stability, even during the most energetic swings.
The seat at a height of 32 cm allows your child to sit up and stand up easily, encouraging independence. What's more, the seating surface is designed to comfortably accommodate your little bundle of joy, with perfectly fitting armrests to offer extra support, all complemented by an ideal backrest to make your child feel secure.
A static pedal allows your little adventurer to put his feet down and swing easily.
Gift your child this rocking fawn where comfort and imagination meet, creating unforgettable moments of play and relaxation.
Package 1: L 56 x l 48 x h 32 cm - 4.1 kg
Instruction manual
| Type | Rocking animals |
| Material | 50% polyester 25% métal |
| Frame material | Steel and wood |
| Colour | Beige-brown |
| Recommended age | 12 months |
| Minimum age | 12 months |
| Maximum weight supported | 30 kg |
| Weight | 2,8 kg |
| Contains wood | Yes |
| Use | Indoor |
| Warranty period | 2 years |
| From | 12 months |
| Material | 50% polyester 25% metal |
| Inner material | PP cotton |
| Structure | Steel |
| Type of wood | Poplar wood |
| Dimensions | 68 x 33 x 55 cm |
| Density | 360g/m2 |
| Seat surface | 20 x 18 cm |
| Seat height | 32 cm |
| Armrest height | 44 cm |
| Backrest size | 18 x 15 cm |
Package 1: L 56 x l 48 x h 32 cm - 4.1 kg
Instruction manual