Flash 3x3m
Louvered pergola aluminum and steel 3x3m
Imagine a corner of paradise at home, summer and winter alike. With the Flash 3x3m bioclimatic pergola, create a cozy and welcoming space in your garden. It adapts to the weather: a comfortable shelter when it rains, refreshing shade when it's hot, and all the pleasure of the sun whenever you wish! Fixed to the ground, this pergola stays in place all year round: no need to store it each season. With its design both modern and airy, it adds a touch of elegance to your outdoor space. It easily integrates above a table, a spa, or by the pool.
The structure combines aluminum (for lightness and resistance to weather) and galvanized steel (to limit rust). The adjustable slats and the foot caps are also designed to withstand the test of time. By applying rust protection product from time to time, your pergola will remain beautiful year after year.
Thanks to its adjustable blades, which can be controlled via a crank, you can set the mood according to your desires. Need full shelter? Close everything and the blades will provide effective sun protection. And with its clever drainage system, rainwater is evacuated through the posts.
Additional information:
Although it offers protection against rain, this pergola is not a completely waterproof shelter.
This pergola must be fixed on level ground.
For transportation, some parts of the structure are stored within the posts.
It is advisable to keep the blades open in case of snowfall.
Click here to discover our louvered pergolas comparator
Package 1: L 257 x l 20 x h 17 cm - 18.5 kg
Package 2: L 294 x l 21.5 x h 18.5 cm - 43 kg
Package 3: L 305 x l 26 x h 13.5 cm - 37.5 kg
Package 4: L 246 x l 20 x h 17.5 cm - 22 kg
Sun protection: enjoy its coolness in summer
Natural ventilation
Adjustable slats to control light flow
| Type | Louvered pergola |
| Motorised | No |
| Shape | Square |
| Colour | Anthracite |
| RAL | 7024 |
| Warranty period | 2 years |
| Size | 3 x 3 m |
| Area | 9 m² |
| Length | 3 m |
| Width | 3 m |
| Height to ridge | 2,34 m² |
| Entrance height | 2,20 m |
| Height with closed slats | 2,28 m |
| Interior floor area | 8 m² |
| Floor area | 9 m² |
| Post dimensions | 80 x 80 mm Thickness: 1.3 mm |
| Aluminium thickness | 1,2 / 1,3 mm |
| Slat dimensions | 14 x 290 cm |
| Slat orientation | 0 to 85 degrees |
| Number of slats | 24 |
| Weight | 124,4 kg |
| Material | Aluminium |
| Frame material | Aluminium |
| Slat material | Galvanised steel |
| Roof material | Aluminium |
| Post material | Aluminium |
| Base material | Steel |
| Screw material | Galvanised steel |
| Treatment | Powder coating |
| To be fixed to the ground | Yes (anchor kit not included) |
| Crank handle | Yes |
| Wind resistance | 72 km/h |
| Load resistance | 55 kg/m² |
| Maximum permissible roof load | 500 kg |
| UV resistant | Yes |
| Anti-rust / Corrosion | Yes |
| Water drainage system | By drainage inside the posts |
| Waterproofing | Roof and slats |
| Accessories Included | No |
| Assembly time | 2h / 4 people |
| Number of packages | 3 |
| Use | Outdoor |
| Range | Flash |
| Overall external dimensions | L 297 x W 297 x H 234 cm |
Package 1: L 257 x l 20 x h 17 cm - 18.5 kg
Package 2: L 294 x l 21.5 x h 18.5 cm - 43 kg
Package 3: L 305 x l 26 x h 13.5 cm - 37.5 kg
Package 4: L 246 x l 20 x h 17.5 cm - 22 kg