Hilora
Acacia wood garden table, 2 folding chairs
Transform your balcony into a true relaxation spot with the Hilora garden table and chairs set. Made of acacia wood, this set combines durability and longevity, perfect for enjoying pleasant moments outdoors. Whether it's for a sunny breakfast or a reading session, the Hilora set will charm you. Plus, its chairs are foldable, making them easy to store during winter.
Package 1: L 109 x l 63 x h 29 cm - 16.5 kg
Instruction manual
| Type | Foldable |
| Shape | Square |
| Number of seats | 2 |
| Number of parts | 3 |
| Chairs included | Yes |
| Material | Acacia wood |
| Frame material | Acacia |
| Colour | Blue |
| Frame colour | Natural wood |
| Seat height | 44 cm |
| Length of chair | 40 cm |
| Chair height | 85 cm |
| Table length | 60 cm |
| Table height | 72 cm |
| Contains wood | Yes |
| Maximum weight supported | 110kg per seat |
| Weight | 13 kg |
| Assembly | The product is very easy to assemble, instructions supplied |
| Use | Outdoor |
| Warranty period | 2 years |
| Folding chairs | Yes |
| Table dimensions | 60 x 60 x 58 cm |
| Top of the horizontal bar | 15 cm / 58 cm |
| Distance between the feet | 55 cm / 50 cm |
| Chair dimensions (x2) | 40 x 52 x 85 cm |
| Folded chair dimensions | 40 x 103.5 x 12 cm |
| Folder size | 40 x 17.5 cm |
| Seat dimension | 40 x 30.5 cm |
| Weight of the table | 5 kg |
| Weight of a chair | 4 kg |
Package 1: L 109 x l 63 x h 29 cm - 16.5 kg
Instruction manual